Zuzka Drahošová

V auguste v roku 2012 ste mohli na TV Markíza v relácii Reflex sledovať príbeh rodiny Drahošovej, konkrétne osud dvojčiat Sárinky a Zuzanky a ich boj s detskou mozgovou obrnou.

Medzitým dievčatá krásne vyrástli a tešíme sa, že práve Zuzka Drahošová je ako nadaná maliarka autorkou detského menu v bratislavskom hoteli Albrecht.

 

Prečítajte si prosím jej príbeh a v mene maminy Anky Vám všetkým ďakujeme za príspevok pre túto ťažko skúšanú rodinu.

 

číslo účtu: 2994280553/0200

IBAN: SK85 0200 0000 0029 9428 0553

 

"Zuzanka sa narodila v 26.týždni, mala 850 g a 36 cm. Začala mať problémy, aké sme nečakali. Papala pomaličky cez sondu, ale strava sa začala vracať formou stolice cez pusu, tak ako 7-týždňovú nám ju zobrali na bratislavské Kramáre a tu sa začal boj o holý nevinný bezbranný život. Zuzanke zoperovali bruško pre nepriechodnosť čriev, ale operácia sa nevydarila, tak ju museli opakovať. Ako veľmi ťažký nedonosenec mala časté zápaly pľúc a horných dýchacích ciest, lebo organizmus bol moc oslabený. No a keďže takýto človiečik nie je ešte dovyvíjaný, museli operovať očká pre olupovanie sietnic, inak by zostala nevidiaca. Pre mnohé zavedené kanylky sa jej začali tvoriť trombusy v srdiečku, pečeni a na mozgu, čiže musela byť nastavená na antikolagulačnú liečbu na rozpustenie tombusov. Na to všetko vypovedala štítna žľaza a začali jej vyskakovať hormóny a diagnostikovali nám v 4 mesiacoch predčasnú pubertu. Všetko sa to donekonečna točilo a až kým sa to trošku neustálilo, a v 9 mesiacoch Zuzanku previezli späť do nitrianskej nemocnice, kde samozrejme zbadali, že jej rastie hlavička. Zistili,že má subdurálny hematóm,3-komorový hydrocefalus, tak museli hlavičku operovať. Zápaly pľúc, priedušiek atď. - no stále dokola. Ani nepočítam koľkokrát mi z Kramárov volali, poďte sa s dcérkou rozlúčiť, šance sú mizivé. No a keď Zuzanka mala jeden rôčik, tak sme si ju konečne po prvýkrát v jej živote priniesli domov. Neustále chodíme po rehabilitáciách, rehabilitačných centrách, kde sme cvičili Vojtovou metodou a musíme cvičiť stále. Teraz má momentálne 12 rokov a za sebou 12 operácií. Posledná bola v októbri a v novembri 2016 a máme pred sebou operáciu chrbtice. Zuzkina diagnóza - detská mozgová obrna-hypotonická forma. Navštevujeme kardiológiu, neurológiu, ortopédiu, ORL, alergologičku, očné...atď. Ďalšia diagnóza je ,že nepočuje dobre, má choré srdiečko, mentálny postih a mnoho ďalšieho."